גננים » מאמרים וחדשות » גננים - שימוש נכון וחסכני במים

גננים - שימוש נכון וחסכני במים


שימוש חסכוני במים הוא דרך חיים של גננים שמבינים את מהות ההשקייה הנכונה. רוצים להבין קצת יותר במה מדובר? הכל בפנים.

כל גנן מתחיל יודע שחישוב כמויות המים בגינה מתבצע באמצעות כמויות זמן. קרי כמות הזמן בה משקים את הגינה. מדובר על אלמנט סביר לחישוב אך בעייתי, שכן הוא לא מודד את כמות המים בה משתמשים. כדי לחסוך במים, יש תחילה לשנות את צורת החישוב, ולעבור לחישוב על פי כמות המים. בדרך נהוג להשתמש בשניים עד חמש ליטר ליום במטר מרובע, כאשר החישוב צריך להתבצע על פי כמות הפעמים שמשקים את הגינה כפול כמות הליטרים. הכמות הנכונה תהיה חלקי שבע (ימים) ושטח הגינה או המדשאה ואם מדובר בדשא סינטטי - מה טוב.

חסכון במים
למרות שישראל נחשבה מובילה בתחום טכנולוגיית המים היא עדיין סובלת מכמויות מים נמוכות

כיצד חוסכים במים?

החסכון במים יכול לבוא לידי ביטוי במספר צורות:

עונות – אומנם בחורף הגשם , כאשר הוא יורד, עושה בשבילנו את העבודה, אך מתברר שגם בקיץ אפשר ליהנות מחסכון, מאחר והלחות מאפשרת השקייה חסכונית.

מיקום – יש להתאים את כמות המים בהם משתמשים, לרמת החשיפה של הצמח לשמש. ככל שהוא חשוף יותר כך יידרשו יותר מים. מנגד חשיפה נכונה לרוחות, תאפשר פיזור אפקטיבי של המים.

לחות הקרקע – רצוי לוודא שהלחות לא מתאדה, כך היא שומרת על רעננות ורטיבות.

שימוש נכון במשאב המיםגננים ידעו לספר שלא פעם אנשים נוטים להשקות צמחים ביתר מים, בטענה שכך הם יחיו יותר. זה לא נכון, לעיתים דווקא עודף מים יהרוג אותם. יש להשתמש נכון במים.

שימוש נכון בממטרות וטפטפות -  הרעיון הוא פשוט, אם טפטפת עומדת במקום לא יעיל תשנו אותו, אין צורך שהממטרה תעבוד כאשר יורד גשם או יש לחות, ניתן לצמצם את מרחב ההשקייה שלהם. במילים אחרות, אל תתנו להם לבזבז מים על חשבונכם.

אמצעים יעילים לחסכון במים

מלבד שימוש נכון בממטרות וטפטפות, גננים ידעו לספר שיש כמה אמצעים יעילים מאוד שיעזרו לכם לחסוך במים. הדוגמא הבולטת בהם משתמששים גננים חובבים, מקצועיים, ואף בעלי חוות הם מחשבי השקייה. מדובר על מחשבים שיוצרים תוכנית השקייה, מבצעים מעקב ואף מוציאים דו"ח אודות ההוצאות במים. מחירם של מחשבי השקייה נעים בין 250 ל-2000 שקל כאשר הפופולארי ביותר הוא של חברת גלקון. דוגמא נוספת שנתפסה בייחוד בשנים האחרונות הם חומרים אורגניים שמטיבים על הקרקע, ישפרו את תנאיה ויעזרו לצמצם את השימוש במים לצורך גידול.

את כל האמצעים הנ"ל ניתן לרכוש בחנויות כלי גינון, וגננים מקצועיים ישמחו לעזור לכם להתקין מערכות שיחסכו לכם במים.


 

עוד באותו נושא