גננים » מאמרים וחדשות » מזמרות - הכלי שאף גנן לא יכול בלעדיה

מזמרות - הכלי שאף גנן לא יכול בלעדיה


מזמרות

בניגוד לדעה הרווחת, לא תמיד יש צורך לעשות שימוש במזמרות הן מתאימות לגיזום ענפים ועלים קטנים, בשביל זה תצטרכו מזמרות איכותיות

המזמרה נחשבת לאחד מכלי הגינון החשובים ביותר ומוצר חובה בקרב גננים מקצועים וחובבניים כאחד המסייעים להם בעבודות עיצוב גינות. היות והמזמרה אמורה לספק מענה לגיזום ענפים ועלים שונים, נוצרה תעשייה שלמה של מזמרות מסוגים ודגמים שונים- מבחר שעשוי לא פעם לבלבל את חסר הניסיון.

כדי לעשות סדר בדברים, קיבצנו עבורכם את כל המידע שחשוב לדעת לגבי בחירת מזמרות.

מזמרות מומלצות 

מזמרות בדרך כלל עשויות מידיות קצרות וניתנות לתפעול באמצעות יד אחת. בשל כך, ישנן מזמרות המיועדות לימניים וישנן מזמרות המיועדות לשמאליים. המכנה המשותף בין כל המזמרות הוא שבין הצבתות קיים קפיץ שאמור לאפשר את פתיחתן ונעילתן. בחלק מהמזמרות קיים סוגר הנועד לנעול את שתי הצבתות כאשר הן נותרות ללא שימוש. בנוסף, ישנם דגמים של מזמרות בעלי ידיות מסתובבות האמורות לצמצם את הלחץ המופעל על היד בעת שימוש רפטטיבי בכלי.

ציוד גינון מוכרח להתאים לתנאי שטח שונים, ובהתאם לכך ישנן מזמרות בעלות ידיות ארוכות יותר מבדרך כלל, אשר אמורות לספק מענה לצמחייה גבוהה שלא ניתן לגשת אליה עם המזמרה הסטנדרטית. ישנן מזמרות מתקדמות אפילו יותר, הידועות כמזמרות טלסקופיות, המתופעלות באמצעות מוט מערכת טלסקופית הנמצא בין שתי הצבתות של מהזמרה. ציוד גינון מסוג זה ניתן להשיג אצל היבואן הבלעדי EFCO למשל, בעלות של 1950 ש"ח לא כולל דמי המשלוח.

ישנן מזמרות גבהים בסיסיות יותר, המבוססות גם הן על מנגנון טלסקופי, ועולות כ-285 ש"ח בלבד, לעתים כולל עלות המשלוח. מזמרות כאלה ניתן להשיג למשל במ.ט.ר ובשי לגן.

כדי לאפשר פעולה אופטימלית, מזמרות מתאימות את עצמן לא רק לשמאליים וימניים אלא בהתאם לגודל היד. כך למשל ניתן למצוא מזמרות המיועדות לידיים בינוניות, לידיים גדולות ולידיים קטנות. ההתאמה מאפשרת עבודה מדוייקת יותר והופכת את העבודה לנוחה משמעותית עבור הגנן.

עלות מזמרות

כפי שניתן לראות, ציוד גינון המיועד לגיזום ענפים הוא מגוון מאוד, וכתוצאה מכך גם העלויות משתנות בהתאם. המזמרה מהדגם הבסיסי ביותר, המכילה ידיות מרופדות לאחיזה נוחה, עולה כעת 29 ש"ח בלבד במקום 44 ש"ח, וניתן להשיגה בכל חנות למוצרי הגן, כמו לדוגמא מ.ט.ר ושי לגן. בהערכה גסה ניתן לומר כי עלות מרבית המזמרות, למעט הציוד המקצועי ביותר, עומדת בממוצע על 100-300 ש"ח.

מזמרות בדרך כלל קולעות לקטגוריות כלי גינון ידניים אך ישנן גם מזמרות חשמליות בעלות מנוע חשמלי של 550 וואט. בניגוד לדיעה הרווחת, מזמרות אלה אינן יקרות יותר ממזמרות ידניות, אלא עומדות גם הן בממוצע על 270 ש"ח לא כולל משלוח. אלא שלהבדיל מיתר סוגי המזמרות,  את המזמרות החשמליות לא ניתן להשיג אותן בכל חנות גינון אלא במקומות ספציפיים כמו למשל באתר MyGarden.

גננים חובבים או גננים שאינם נדרשים לבצע עבודות גיזום מורכבות מדי, ימצאו את מבוקשם במזמרות ידניות מבלי שיצטרכו להשקיע במזמרה חשמלית, לרוב זה מיותר.

שימו לב כי פרט לרכישת המזמרה, יתכן שתצטרכו לרכוש ציוד גינון נוסף הקשור בנושא, כמו למשל נרתיק לנשיאת מזמרה או קפיץ ספייר למזמרה.
בנוסף, יתכן שתצטרכו לרכוש סוגים
נוספים של מזמרות, ולא רק דגם אחד בסיסי, כדי לספק מענה לגיזומים עדינים יותר, כמו של פרחים לדוגמא.

עלות המוצרים הנלווים למזמרות לא עולה על 20 שקל לרוב.


עוד באותו נושא