גננים » מאמרים וחדשות » מכסחות דשא - כאן עושים תספורת לדשא

מכסחות דשא - כאן עושים תספורת לדשא


לצד צמחים ופרחים ומערכת השקייה יעילה, על מינת שהגינה שלנו תהיה מטופחת, אנחנו זקוקים למכסחת דשא טובה, מקצועית ובעיקר נוחה לעבודה ממושכת.

מאז המצאתה, על ידי אדווינג באדינג האנגלי , מכסחת דשא הפכה לחלק בלתי נפרד של מארסנל הגננים באשר הם.

המכסחה הידנית הפרימיטיבית עברה לא מעט שינויים: מכלי מכאני פשוט בהפעלה אנושית, דרך מכסחות מורכבות יותר על בסיס קיטור, אחר כך מנוע בעירה פנימית (בנזין), ולבסוף מכסחת דשא חשמלית, שלאחרונה אף נהנית לעיתים מתוספת רובוטית.

מבין כל צורות ההפעלה האלו, רק צורת הבעירה הפנימית (מנועי בנזין בדרך כלל) וצורת ההפעלה החשמלית קיימות כיום בתור כלי גינון פונקציונאליים.

מכסחות דשא עם מנועים חשמליים

האופציה החשמלית הרבה יותר זולה (מבחינת עלות המכשיר), כיוון שבדרך כלל מדובר על מכסחת דשא בהספקים הרבה יותר נמוכים.

עלויות התחזוקה נמוכות יותר אף הן, ומה שלא פחות חשוב עבור הצרכן הביתי הממוצע בימנו, העלות הסביבתית (מבחינת בזבוז אנרגיה, פליטת גזי חממה ורעש) נמוכה יותר בקטגוריה זו בהשוואה לכל קטגוריה אחרת של ציוד גינון מכאניים.

דוגמא מצוינת של כלי גינון בקטגוריה זו היא יונדאי HD1600, מכסחת הדגל של החברה הנפוצה, שמגיעה למפרט טכני לא רע בכלל בעלות נמוכה של החל מ-525 ₪.

בהתאם לשם ההספק כל המכונה עומד על 1600 וואט, בהחלט לא הספק אדיר, אבל מספיק עבור מרבית העבודות הביתיות.

הטעינה מתבצעת על ידי כל תקע, כאשר זמן הטעינה עד להטענה מלאה עומד על כשלוש שעות, והמכונה מסוגלת לעבוד כ-20-30 דקות ללא הפסקה לאחר הטענתה.

מיכל האיסוף של הדגם הספציפי הזה הוא אולי הפגם המשמעותי ביותר בעיצוב, שכן הוא נוטה ל"נזילות", אולם מלבד זאת מדובר על תמורה מצויינת לכסף שלכם.

זיכרו כי אפילו ביחס לקטגוריית כלי גינון זו, דגם ה-1600 וואט חלש מאוד, ולכן ל"עבודות כבדות", כמו לדוגמא שטח דשא גדול מ-60-100 מ"ר וסוגי דשא קשים במיוחד או כאלה הנוטים לגידול מהיר (כמו דשא מוכן של מגרשי ספורט), בהחלט כדאי להעדיף דגמים חזקים יותר, אולי אפילו מכסחת דשא מבוסס מנוע בעירה פנימי.

מכסחות דשא עם מנועי בעירה

פרימייר 43592 של MASPORT מהווה דוגמא מצויינת ליתרונות ולחסרונות של הקטגוריה ה"כבדה" יותר של כלי גינון מסוג זה.

כפי שלא תופתעו לשמוע, הדגם הרבה יותר יקר מן החשמליות (החל מכ2900 ₪ עבור מכסחות דשא מן הסדרה), אולם גם מציג יכולות טכנולוגיות אחרות לגמרי.

עם מנוע הונדה של 6.5 כוח סוס ורוחב כיסוח של כמעט 50 (ליתר דיוק 48) ס"מ, אולי מדובר בהרקולס של מכסחות הדשא, ובהחלט בסוס עבודה.

ההספק של המכונה, מניסיון אישי, לא רע בכלל, ולמעשה המכונה מתאימה לכל סוג של שימוש פרטי באשר הוא. הבעיה העיקרית (מלבד המחיר הגבוהה יותר), שמשותפת למכסחות בנזין מכל סוג, היא הצורך להטעין את המכונה.

הדרך הפשוטה ביותר לעשות זאת היא באמצעות מיכלי דלק אותם ניתן לרכוש עצמונית בכל תחנת דלק.

מכסחות דשא ניתן לרכוש בחנויות לכלי גינון וכן ברשתות גדולות של עשה זאת בעצמך.
רצוי לבדוק את המכסחה בעת הרכישה וכן לוודא שמקבלים עליה אחריות לשלוש שנים לפחות


עוד באותו נושא