גננים » מאמרים וחדשות » עיצוב גינון - לכרות עצים בלי לפגוע בטבע

עיצוב גינון - לכרות עצים בלי לפגוע בטבעבזמן שבעולם נאבקים נגד כריתת עצים, יש גם כריתה חוקית.
מתי היא מאושרת ומי עושה אותה? הכל במאמר על כריתת עצים

שאלות רבות של עיצוב גינות מופנות לנושא של כריתת עצים, הטיפול בגידול מוגבר או לא רצוי, וההיבטים החוקיים של כריתת עצים על ידי גננים ובעלי הגינה.

בשורות הבאות ננסה להתייחס לחלק מן הסוגיות הנפוצות יותר.

כריתת עצים
מה בעצם כורתים?

נושא כריתת העצים בישראל הוסדר בחוק מימי המנדט הבריטי, שכמעט ולא עבר שינויים מאז.

לפי החוק, הקרוי "פקודת ההגנה על היערות", מוגדרים מיני העצים המוגנים בישראל, שהם למעשה מרבית סוגי עצי הנוי הנפוצים בגינות פרטיות (לרשימה מלאה ומעודכנת ניתן למצא באתר משרד החקלאות).

לפי החוק, כריתה של כל עץ מוגן, אפילו אם הוא בשטח פרטי ואפילו אם נשתל על ידכם, חייבת אישור (בכתב) של ממונה היערות האזורי או מורשה חתימה אחר (מנכ"ל קק"ל, ממונה היערות הראשי ואחרים).

הכתובת להגשת בקשות היא משרד הממונה על היערות באחת משלושת הערים הגדולות (ירושלים, חיפה ותל אביב), ובדרך כלל הבקשה מעובדת תוך 3 שבועות עד חודשיים. כריתה ללא אישור שכזה מוגדרת כעבירה פלילית.

מי יכול לכרות?

כאמור עיצוב גינון דורש פעמים רבות לא רק עבודות השקעה, נטיעה וגינון אלא גם כריתה מלאה או חלקית. גם בהינתן אישור מתאים, גננים ללא אישורי כריתת עצים לא מורשים לבצע עבודות גזימה וכריתה. כריתה כחוק דורשת אישור "כורת עצים מוסמך" של משרד החקלאות.

כיוון שפעמים רבות פוליסת הביטוח על נזקי ממון ונזקי צד ג' שעלולים להתרחש במהלך כריתה (לדוגמא: הענף נפל ושרט מכונית של שכן) מותנית באישור כזה, הקפידו לבקש לראות אישור כריתה בתוקף (כמו גם פוליסת ביטוח כמובן) אצל גננים שמבצעים עבודות כאלו בשירותכם או בקרבתכם.

כריתת עצים מחייבת אישור, כריתה ללא אישור מוגדרת בחוק כעבירה פלילית שדינה קנס. 
על פי חוק חדש,  הסכום יכול להגיע לעלות של יותר מ-60 אלף שקל על כריתה לא חוקית

כריתה במנה אחת או במנות קטנות

תהליך הכריתה עצמו מתחלק לשמרני או מלא, וכן לכריתה ישירה או כריתה בשליפה. הכריתה השמרנית היא הנפוצה יותר (ובדרך כלל גם לא דורשת אישור כריתה מן הממונה על היערות), ומטרתה לדלל את ענפי העץ כדי לאפשר צמיחה טובה יותר ו/או גידול מיטבי של צמחים אחרים בגינה (או כניסת שמש לחלון שלכם לדוגמא).

מחיר העבודה לעץ בודד נע בין 500-3000 ₪, ותלוי בקושי הגישה (האם יש חוטי חשמל באזור? חלונות? האם ניתן להכנס עם משאית?), קושי החיתוך, זמן העבודה והציוד (האם מדובר במנוף סל, סולם וכו'), וכן האם מדובר על כריתה ישירה או כריתה בשליפה (להלן).

אף שהמחיר יכול לפתות רבים לבצע כריתה "מאסיבית" פעם בשנה שנתיים, התוצאות הטובות ביותר מבחינת עיצוב גינון מושגות ב"מנות קטנות פעמים רבות"- טיפול פעם בשלושה עד שישה חודשים.

כריתה בשליפה

מדובר בטכניקת כריתה נפוצה יחסית, במיוחד כאשר מדובר בגינת נוי ואזור מאוכלס מאוד. הכוונה היא קשירה של כל ענף למנוף לפני החיתוך, כך שלאחר הכריתה הענף (או הגדם) לא נופל לרצפה אלא נשלף ישירות.

כיוון שבדרך כלל יש כאן צורך במינוף, הטכניקה הזו לא תמיד אפשרית ובדרך כלל תוסיף 150-300% למחיר העבודה.

פינוי הפסולת

במידה ומדובר על אזור מיושב, ניתן להשאיר את העצים הגזומים ברשות הרבים, בתנאי שאלו לא יוצרים הפרעה לסדר הציבורי, ואלו יפונו על ידי מחלקת התברואה של העירייה (מומלץ מאוד להתקשר למוקד 106 ולוודא באילו ימים אלו פועלים).


עוד באותו נושא