גננים » מאמרים וחדשות » עיצוב גינה בעזרת חלוקי נחל

עיצוב גינה בעזרת חלוקי נחלמראה אסטטי, אפס עלויות תחזוקה, בלאי טבעי זניח ואפילו (לדברי מומחי פאנג שווי) שיפור בזרימת האנרגיות. הכל בסוג של חיפוי אחד, שאפילו ההנחה שלו היא בין הזולות מבין האפשרויות הקיימות

מלבד אבני מדרך, חלוקי נחל לגינה הם פתרון מעולה. כל היתרונות הללו הפכו את הפתרון של חלוקי נחל לגינה לפופולארי מאוד בעולם של עיצוב גינות פרטיות, בעיקר גינות "עשה זאת בעצמך", בעשור האחרון. בעידן בו אחזקת גינות (אפילו בצורה עצמאית), לנוכח "גזירות המים", הופכת למוצר יוקרה, חלוקי נחל לגינה מספקים בדיוק את התמהיל האידיאלי של עלויות (וכאבי ראש) מינימליות. ההנחה עצמה פשוטה מאין כמוהה, ולמעשה אין שום צורך בציוד או ידע מיוחדים

לפני שמתחילים...

כלי העבודה הדרושים לצורך עיצוב גינות באמצעות חלוקי נחל לגינה הם מינימליים בהחלט ואין צורך להחליט שצריך כלי גינון מקצועיים, עלותם הכוללת (במקרה הלא סביר שהחלטתם לבצע אחזקת גינות בצורה עצמונית ועוד לא רכשתם אותם...) היא פחות מ-300 ₪. וודאו שיש לכם:

1.      מגרפה
2.      דליים או מריצה (במיוחד אם אין שביל גישה נוח למשאית לפריקת החלוקים)
3.      את חפירה.
4.      פטיש גדול (5 קילו) או כלי אחר לתקיעת יתדות.

עבודות הכנה

עבודות ההכנה הן מינימאליות ולא תמיד הכרחיות. המלצה אישית שלי היא ליישר את הקרקע (בצורה קוסמטית, על ידי את. אין צורך להגיע לפלס של מסלול המראה). בכל מקרה, למעט במקומות בהם קיימת בעיית סחף, לא מדובר בשלב קריטי, בוודאי לא כמו בעבודות שתילה.

בסיס- יריעת פרליג

יריעה עשויה מפולימר פלאסטיק שחור (תכל'ס, סוג של יוטה). הנחת היריעה מתחת לחלוקים חשובה מכמה בחינות:
מן האספקט של עיצוב גינות- כדי למנוע ערבוב של האדמה עם החלוקים (במיוחד אם מתכוונים ללכת עליהם), ולשמור עליהם "נקיים ויפים".
מן הצד של אחזקת גינות- למנוע הגעה של קרני שמש לקרקע, ובכך להקטין למינימום את כמות העשבים השוטים שמסוגלים לצמוח מתחת לחלוקים.

המחיר של היריעה זניח ממש (2-3 שקלים למ"ר), ומחיר המשלוח עומד על 25-50 שקלים (אם אתם מזמינים באותה ההזדמנות חלוקי נחל לגינה, המשלוח חינם). חשוב לקבע את היריעות בבזנטים (בתדירות של לפחות אחד לכל שנים-שלושה מטרים).

הנחת החלוקים

לפני שבוחרים את החלוקים, הקפידו להסתכל עליהם בכמה תנאי תאורה: הוציאו אותם מחוץ לאולם תצוגה וכו'. חלוקי נחל לגינה משנים את צבעם ברטיבות, כך שמבחינת עיצוב גינות וודאו שהצבע מתאים לכם בשני המצבים.

כמות החלוקים לה תזדקקו ניתנת לחישוב לפי נוסחא פשוטה: שטח החיפוי Xעובי החיפוי Xהצפיפות של החלוקים (נתון אופייני לכל סוג של חלוקי נחל לגינה). למי שמתעצל לבצע את החישוב בעצמו, משווקים רבים מציעים חישוב מן המוכן.

אחרי שבחרתם את החלוקים (שעלותם הכוללת עבור המשפץ הממוצע בדרך כלל לא תעבור את ה-1000 ₪, וזאת כולל מע"מ ומשלוח), הגיע הזמן להזיע טיפה. נסו לפנות שביל גישה נוח למשאית, אבל אם אי אפשר- בקשו להשאיר את החלוקים בכניסה, והעבירו אותם באמצעו מריצה.

החלוקים יגיעו בשקי ענק (שקי קוב או קוב וחצי), ובמידה ושטח החיפוי הוא מרוכז יחסית וישנה גישה נוחה, לרוב נהג המשאית יסכים לחתוך את השק ישר מעליו כך שתחסכו לעצמכם הרבה ריצה עם מריצה. פזרו את החלוקים באמצעות את החפירה והמגרפה, וסיימתם. מלבד ישור מזדמן, אין כל צורך לבצע אחזקת גינות בשטח המחופה.

כלל התהליך, מתחילתו ועד התוצאה הסופית, לא אמור לקחת יותר מחצי יום עבודה


עוד באותו נושא