גננים » מאמרים וחדשות » מדריך לימודי גינון

מדריך לימודי גינון


ברגע שאנשים מגשימים את חלום הבית הפרטי, גם המדושנים והשמרניים שבהם, יורדים על הברכיים כדי לטפל באדמה ובצמחים. כדי שידעו איך לעשות את זה, אירגנו להם לימודי גינון

בימים בהם יותר ויותר אנשים מגשימים את  חלום הגינה הביתית והופכים לסמי חקלאים, לימודי גינון הופכים פופולאריים יותר, גם בקרב מי שלא רואה את עצמו גנן לעתיד.

במאמר זה נלמד להכיר לימודי גינון לעומק, מתוך מטרה לתת לכם זווית רחבה על תחום זה כדי שתוכלו לראות איזו רמה של לימודי גינון מתאימה לכם.

לימודי גינון
למי מיועדים לימודי גינון

לימודי גינון מיועדים לאנשי מקצוע שמבקשים להתמקצע יותר או לחובבנים אשר מבקשים לא רק להנאות מהתחביב שלהם, אך גם ללמוד כלים מקצועיים לעבודת גינון. חשוב להבהיר, יש דברים שניתן ללמוד מתוך ספרי גינון. אך דברים אלו, הינם מוגבלים ולא מאפשרים אחזקת גינה באופן כולל ומוחלט.

לימודי גינון מיועדים לבני 18 ומעלה ואינם דורשים תעודת בגרות.

מה לומדים במסגרת לימודי גינון

לימודי גינון מתחלק ל-2 רמות, רמה 1 ורמה 2.

לימודי גינון סוג 1, כוללים לימודי סביבה, כולל לימודי מיים וקרקע, לימודי צמח כולל בוטניקה לגננים, צורות חיים והכרת צמחים, לימודי אחזקת גן לדוגמא דשא אלטורו, כולל לימודי מערכות השקייה, הכשרת קרקע, גיזום, הדברה, טיפול והכשרה הגן, כלי עבודה ידניים וחשמליים.

לימודי גינון סוג 2, נועדו להכשיר גננים לנהל ולפקח על צוותי עבודה בתחום. במסגרת הקורס מתמקדים במבנה ותפקוד צמחים בגן, אחזקת גן כולל יצירת תוכנית עבודה עם מטרות ויעדים, וכן הרחבות בתחום הקרקע.

קורסי גינון נוספים, ספציפיים יותר הם גיזום עצים, תיכנון גינה ביתית, תיכנון מערכות השקייה ועוד.

תנאי הקבלה ללימודי גינון

עבור קורס גינון סוג 1, אין תנאי קבלה, שכן המטרה היא להכשיר גננים מקצועיים וחובבנים. עבור קורס גינון סוג 2, נדרש תעודת גנן סוג 1 וכן עם ניסיון של שנתיים בתחום.

זמן הלימודים ועלותם

קורס גינון סוג 1, נמשך 304 שעות אקדמאיות (38 מפגשים). קורס גינון סוג 2, נמשך אף הוא 304 שעות אקדמאיות. בשני המקרים בסוף הקורס נערכים מבחנים תיאורטיים ועיוניים של משרד התמ"ת ומי שעובר אותו מקבל תעודת הכשרה כגנן מקצועי.

עלות הקורסים נע בין 5000 ל-6000 שקל. עבור חברי ארגון גננות ונף המחיר נמוך יותר (5,400 שקל). בנוסף לעלות הקורס יש לשלם את אגרה עבור המבחנים.

 
היכן ניתן ללמוד גינון?

חשוב להבדיל בין לימודי גינון לאדריכלות נוף, אשר ניתן ללמוד בפקולטות השונות לאדריכלות. לימודי גינון נלמדים במסגרת הארגון לגננות ונוף בישראל. הקורסים נלמדים בחוות שונות וכן בקריה החקלאית בבית דגן.


עוד באותו נושא